fbpx
Czy warto współpracować z pośrednikiem nieruchomości

Czy warto współpracować z pośrednikiem nieruchomości?

Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość, być może zadajesz sobie to pytanie – czy warto współpracować z pośrednikiem nieruchomości. Na pierwszy rzut oka, samodzielna sprzedaż lub wynajem wydaje się tańszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Usługi pośrednika nieruchomości oczywiście kosztują. Czy taki wydatek ma uzasadnienie? Jest kilka kwestii, które warto w tym kontekście rozważyć.

Skuteczna sprzedaż lub wynajem nieruchomości tak czy inaczej wymaga określonego nakładu pracy, i jest on niemały. Jeśli nie zapłacisz za tę usługę pośrednikowi, wykonujesz ją we własnym zakresie. Zawarcie transakcji na rynku nieruchomości wymaga przygotowania oraz przejścia wielu kolejnych etapów, prowadzących do jej sfinalizowania.

Etapy przygotowania i przeprowadzenia transakcji na rynku nieruchomości

  • przygotowanie prawne nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu
  • przygotowanie wizualne nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu
  • wykonanie zdjęć i przygotowanie ich do umieszczenia w ofercie
  • przygotowanie opisu do oferty oraz złożenie jej w spójną, atrakcyjną dla odbiorców całość
  • opublikowanie oferty w wybranych kanałach komunikacji
  • obsługa opublikowanej oferty (odpowiedzi na zapytania, odbieranie telefonów, umawianie spotkań z klientami)
  • prezentowanie nieruchomości potencjalnie zainteresowanym klientom
  • negocjowanie ceny oraz pozostałych warunków transakcji
  • sprawdzenie wiarygodności przyszłego kontrahenta
  • wyjaśnianie i doprecyzowanie szczegółów transakcji
  • przygotowanie dokumentacji do transakcji
  • przeprowadzenie transakcji (czasami wieloetapowe) i jej domknięcie.

Przygotowanie dobrej oferty oraz sprawne przeprowadzenie całego procesu wymaga umiejętności i doświadczenia. Jeśli robisz to po raz pierwszy, możesz popełnić wiele błędów, stracić mnóstwo czasu, a efekty niekoniecznie będą zadowalające. Nawet jeśli zgłoszą się do Ciebie potencjalnie zainteresowani, to jeszcze nie znaczy, że będą to osoby zdecydowane na transakcję. A jeśli zadeklarują chęć zakupu, to jeszcze nie oznacza, że okażą się wypłacalni. Cały proces może trwać wiele miesięcy, angażując Twój czas i uwagę, i generując po Twojej stronie coraz wyższe koszty.

Jakie koszty generuje sprzedaż lub wynajem nieruchomości?

Jeśli próbując samodzielnie sprzedawać lub wynajmować nieruchomość, chcesz zaoszczędzić i uniknąć ponoszenia kosztów, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • czas, jaki poświęcasz na zajmowanie się tym tematem, ma swoją wartość – jest wart tyle, ile mógłbyś zarobić, wykonując w tym czasie inne zadania. Ewentualnie tyle, ile znaczy dla Ciebie czas wolny – z najbliższymi, wśród przyjaciół, oddając się ulubionemu hobby czy po prostu odpoczywając.
  • ryzykujesz potencjalnie błędną wycenę nieruchomości – niedoszacowanie lub przeszacowanie jej realnej wartości. Możesz przez to uzyskać finalnie mniej, niż nieruchomość jest warta, lub też pochopnie odrzucić korzystną propozycję, co narazi Cię na dodatkowe koszty związane z przedłużającym się oczekiwaniem na zamknięcie transakcji.
  • ponosisz koszty utrzymania lokalu, za który – nawet jeśli stoi pusty – trzeba opłacać czynsz, ogrzewanie oraz dostępność mediów. Są to kwoty rzędu co najmniej kilkuset złotych miesięcznie, co w dłuższym czasie stanowi kłopotliwe obciążenie i składa się w efekcie w całkiem spore sumy.
  • do tego dochodzą koszty nie wykorzystanych okazji, związane z faktem, że przedłużająca się sprzedaż czy wynajem nieruchomości blokuje wiele spraw w Twoim życiu. Nie masz dostępu do środków, na jakie liczysz po sfinalizowaniu transakcji. Nie możesz ich zainwestować ani też przeznaczyć na inne cele, spłacić kredytów czy innych zobowiązań. Być może masz do podjęcia ważne życiowe decyzje – i pozostajesz z nimi w stanie zawieszenia.
  • całkiem spore koszty mogą być związane z nieumiejętnym negocjowaniem warunków transakcji. Sprzedając lub wynajmując nieruchomość we własnym imieniu, trudno uniknąć emocji i skutecznie reagować. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu negocjacjach, możesz na tym stracić.

Co zyskujesz dzięki współpracy z profesjonalnym pośrednikiem nieruchomości?

Profesjonalny pośrednik jest fachowcem, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomaga Tobie przeprowadzić cały proces sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, sprawnie i skutecznie:

  • sprawdza formalne kwestie związane z nieruchomością i planowaną transakcją, pomaga rozwiązać ewentualne problemy
  • dzięki praktycznemu rozeznaniu na rynku, podpowiada optymalną cenę, adekwatną do kluczowych parametrów Twojej nieruchomości
  • przygotowuje ofertę, która przyciąga konkretnie zainteresowanych klientów, co przyspiesza cały proces
  • łatwiej dociera do odbiorców, promując ofertę na płatnych portalach oraz w sieciach kontaktów, do jakich osoby spoza branży nie mają dostępu
  • zdejmuje z Twojej głowy sprawy związane z obsługą oferty, odpowiadaniem na telefony i maile z zapytaniami
  • organizuje prezentację nieruchomości w sposób możliwie niekłopotliwy dla Ciebie
  • weryfikuje potencjalnie zainteresowanych ofertą, dzięki czemu nie tracisz czasu i energii na osoby niezdecydowane i tzw. oglądaczy
  • skutecznie negocjuje w Twoim imieniu cenę i warunki transakcji, ponieważ posiada doświadczenie w tym zakresie, a ponadto cechuje go większy dystans emocjonalny
  • czuwa nad całym procesem, pomagając w przygotowaniu dokumentów do transakcji oraz doprowadzając do jej finalizacji.

W ten sposób profesjonalny pośrednik zarabia na swoje wynagrodzenie, oszczędzając Tobie wymiernych kosztów finansowych i emocjonalnych, nierozerwalnie związanych ze sprzedażą czy wynajmem nieruchomości. Znacząco przyspiesza cały proces, ułatwia Ci przejście przez poszczególne etapy, a także pomaga w uzyskaniu bardziej korzystnych warunków transakcji, niż byłbyś w stanie zrobić to samodzielnie. Współpraca z dobrym pośrednikiem jest opłacalna, ponieważ suma poniesionych z tego tytułu kosztów jest niższa, niż suma odniesionych korzyści.

WAŻNE! Powyższe zasady mają zastosowanie podczas współpracy z jednym pośrednikiem (lub biurem pośrednictwa), na podstawie tzw. umowy na wyłączność. Więcej na temat rodzajów umów oraz form współpracy z pośrednikami nieruchomości przeczytasz wkrótce w kolejnych wpisach na blogu.

Podsumowanie

Oczywiście, na rynku nieruchomości działają pośrednicy o różnym poziomie wiedzy, kompetencji i zaangażowania. Takie zjawisko dotyczy chyba jednak przedstawicieli wszystkich profesji. Jak zatem możesz znaleźć tych godnych zaufania? Dobrym źródłem są opinie i polecenia. Zachęcam gorąco do korzystania z usług pośredników, którzy reprezentują wysokie standardy w branży. Znam takich, bo sama z nimi współpracuję i widzę wartość, jaką dostarczają swoim klientom. Jeśli teraz również uważasz, że warto współpracować z pośrednikiem nieruchomości – skontaktuj się ze mną, chętnie polecę Ci kogoś odpowiedniego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top